
happym
Пользователи-
Публікації
282 -
Зареєстрований
-
Відвідування
Тип публікації
Профілі
Форум
Календар
Усі публікації користувача happym
-
Там все набагото простіше. Є застарілий стандарт початку 2000 в якому для захисту від електромагнетних завад необхідно всі екрани та стійки з обладнанням заземляти на окремий ізольований низькоомний контур. Не більше не менше.
-
Якщо є можливість - робіть кільцевий контур, загальний і для блискавкозахисту і для електрики.
-
Згідно стандарту «ДСТУ EN 50160:2014 Характеристики напруги електропостачання в електричних мережах загальної призначеності (EN 50160:2010, IDT)» вся відповідальність за захист електричного та електронного устаткування від грозової та комутаційної перенапруги лягає на споживача електричної енергії.
-
Для системи ТТ потрібно 4-х полюсний ПЗІП, де четвертий полюс підключається між N та PE. Для прикладу ПЗІП Тип 1+2 на Iimp (10/350 мкс) 12,5 кА. yvt.com.ua/uk/pzip-tip-1-tip-1-2-tip-2-tip-3-dlya-merezhi-zhivlennya/grozorozryadnik-tip-1-2-pzip-flp-12-5-v-3-1.html Якщо хочете трішки зменшити бюджет то ПЗІП Тип 1+2 на Iimp (10/350 мкс) 7 кА. Це при умові, що у Вас не буде зовнішнього блискавкозахисту. yvt.com.ua/uk/pzip-tip-1-tip-1-2-tip-2-tip-3-dlya-merezhi-zhivlennya/pzip-tip-1-2-kombinovaniy-obmezhuvach-perenaprug-grozorozryadnik-flp-7-v-3-1-saltek.html. Ресурс його роботи буде менший чим для першого варіанту, та й захисні рівні по напрузі вищі (це гірше). Схема підключення СП2. yvt.com.ua/uk/5-vibir-pristroiv-zakhistu-pzip-dlya-merezhi-zhivlennya-vid-grozovikh-perenaprug.html. Дозволяється й схема СП1, при цьому ПЗІП буде коштувати дешевше (всі чотири полюси однакові по номіналу). При цьому можуть бути помилкові спрацювання диференційного захисту через присутні струми витоку через ПЗІП на PE.
-
Від наявності чи відсутності зовнішнього блискавкозахисту на будинку, блискавка не перестане влучати в повітряну лінію електропередач. Ймовірність влучання блискавки в лінію електропередач залежить від грозової активності в місці розміщення лінії. Й виходячи з порогового значення грозової активності, згідно ПУЕ гл. 2.1 (складеної на основі не діючого в Україні 60364.4.44) потрібно ставити захист, який витримує прямі грозові імпульси з формою хвилі 10/350. При влученні блискавки в лінію максимальна величина струму може досягати до 10 кА на полюс. Я також не маю часу на вмовляння зробити правильно. Єдине коли прийде грозовий імпульс 10/350 і він зустрінеться з ПЗІП Тип 2, буде два наслідки: за великого імпульсу він вибухне, за невеликого імпульсу (враховуючи якість або зовсім відсутність вбудованого розчеплювача) загориться під дією супроводжувального струму від мережі живлення й випалить весь щиток. Є невелика ймовірність, що тільки вийде з ладу ПЗІП з відключенням його від мережі (в якісних ПЗІП з надійним вбудованим тепловим розчеплювачем). Вибирати замовнику. П.С. Так є регіони в Україні де при повітряній ЛЕП достатньо тільки Тип 2, але їх дуже мало. Добавлено через 12 минут На СІП переважно ставлять Тип 2 виходячи з економічної доцільності, так як вмираючий Тип 2 (іскріння, руйнування, вибухова хвиля) розміщений десь вгорі на лінії, не наносить шкоди Вашому майну. При цьому вмираючи, він виконає свою захисну функцію. Й як правило виходять з ладу тільки ті, які були розміщенні біля точки удару. Їх дешевше міняти, чим ставити зразу на лінію дорогі Тип 1 (я не пам'ятаю через кожні 100 чи 200 метрів) .
-
Документ 61643-12 є повноцінним документом, який приміняється як з 60364.4.44. так 62305-4, 62305-1. Є ще декілька стандартів в яких використовується вимоги стандарту 61643-12 (наприклад захист сонячних панелей). В стандарті 60364.4.44. враховується випадок без влучання блискавки в лінію живлення або об'єкт. Стандарт 62305-4, 62305-1 в разі влучання блискавки в лінію або об'єкт. Крім того в цих документах є винятки при яких при ударі блискавки поряд з цими перерахованими об'єктами також потрібно враховувати імпульс струму 10/350. Добавлено через 6 минут Вибачте спочатку не зовсім зрозумів. З контактами там все гаразд, підтверджено декларацією відповідності. Те що я Вам привів вище, захищає від зміщення вставки відносно основи під час проходження імпульсу. Відповідно не порушується контактна група під час проходження імпульсу.
-
Чи буде виконуватись умова Up*k<0,8Uw в запропонованому Вами варіанті? Якщо ні, потрібно повторно ставити додатковий захист біля чутливого обладнання. Для нашого регіону кількість грозогодин в рік більше 25 (у нас 40-50 грозогодин), при живленні від повітряної лінії необхідно щоб ПЗІП витримував струм Іімп(10/350), який може коливатись від 5 до 10 кА, саме Іімп(10/350). До таких ПЗІП відносяться тільки Тип 1, або їх комбінації з Тип 1. А починаючи від Тип 2, ПЗІП витримує тільки In(8/20) - індуковані та комутаційні перенапруги. Добавлено через 2 минуты Що Ви маєте на увазі? Якщо імпульс з такою силою струму та напругою як мінімум 6 кВ піде в будинок, чи витримає обладнання?
-
EZ9L33720 - ПЗІП Тип 2 з In(8/20) = 10 кА, підходить як додаткова ступінь захисту. У нас (Київська обл.) при живленні від повітряної ЛЕП необхідно передбачити ПЗІП який витримує грозові перенапруги. Оптимальним є ПЗІП Тип 1+2 наприклад yvt.com.ua/uk/pzip-tip-1-tip-1-2-tip-2-tip-3-dlya-merezhi-zhivlennya/grozorozryadnik-tip-1-2-pzip-flp-12-5-v-3.html. Це захистить Ваше обладнання включно до побутового. Для захисту чутливого устаткування таких як система розумний дім, посудомийка, пральна машинка й т.д. потрібно додатковий захист ПЗІП Тип3. Зазначу, що вказана комплектація ПЗІП приведена для Вашої схеми заземлення, якщо буде ТТ конфігурація зміниться та виросте в ціні. Встановлювати ПЗІП біля лічильника чи ні вирішувати Вам, так як він буде захищати тільки обладнання в даному щиті.
-
Перепрошую не 1,5 а 4 кВ. 1,5 це перша категорія. Хоча стаціонарне обладнання з електронними схемами управління відноситься до І категорії, а їх захищати потрібно ПЗІП Тип 3.
-
Підігнали під європейські стандарти, по яким техніка випускається вже дуже довго. Якщо у Вас імпортна техніка яка випускається по європейським стандартам, там вже розраховано на номінальну напругу 230 В. Величина перенапруги категорії ІІІ (імпульсні перенапруги) для номінальної 230 В сягає 1,5 кВ (ДСТУ IЕС 60664-1:2013, ПУЕ. Розділ 2. Передавання електроенергії. Глава 2.1.), для захисту від неї необхідно встановити не "багатополюсний вимикач" а ПЗІП як мінімум Тип 3, або Тип 2 з захисним рівнем менше 1,5 кВ. Жоден інший захисний пристрій не справляється з імпульсними перенапругами. Й він не відключає, а обмежує імпульс. Провід PE має йти від РЩ (від точки в вводу), не залежно від того є у Вас фізично контур заземлення. Ні в якому разі не робити окремо свій ізольований заземлювач тільки для котла, який не буде з'єднаний з шинкою PE в РЩ (по PE жилі). Все що могли натворити електрики поплутати фазу з нулем, й швиденько з підтішка виправити ситуацію. А Ваш котел (корпус котла) можливо підключений до свого локального заземлення, типова помилка.
-
Живі і працюють. На спробу контакту з замовником - "абонент не обслуговується". Як сказано вище, комплектуючі до системи Standart, BP та Omex взаємозамінні. Система Omex, по якості з'єднувача ліпша за Standart, має свинцеве ущільнювальне кільце. Та й коштують стержні Omex значно дорожче за Standart. Все інше детально розписав "Шарманщик". Якщо зайдете в розділ "Статті" на вище згаданому Вами сайті, знайдете статтю по заземленню, там детальна комплектація, схема та фото.
-
Хочу також поділитись чудесами з лічильниками. У мене однофазний НІК 2102-04. Розділення PEN та повторне заземлення після лічильника. Періодично сигналізувало земля та реверс, але проблем не було, лічильник рахував як потрібно. Прийшла осінь й почались чудеса, через мій ноль та землю почав блукати струм, а лічильник на радощах почав лічити без навантаження. На цих вихідних було до 150 Вт в годину. До цього за два тижня набігло 15 кВт. Від'єднав заземлення, все стало гаразд. По сусідству в батьків трифазний лічильник, повторне заземлення аналогічно як в моєму варіанті. І все гаразд, ніякої інформації про реверси, заземлення і т.д. Й зайвого не лічить при вимкненому навантаженні. Заради цікавості беру струмові кліщі - струм через заземлювальний провідник порядку 1 А. Цікаво, невже так різко став поганий нуль на новій лінії електропередач, чи хтось так вміло тирить електроенергію.
-
Сторінка з каталогу для вибору першої ступені захисту для будинку з блискавкозахистом. Цікавлять саме схеми підключення та номінали ПЗІП. Схеми підключення розповсюджуються й на споруди без блискавкозахисту. Не обов'язково на ПЗІП потрібно писати, що вони для ТТ, так як одна й та ж схема побудови ПЗІП може використовуватись для різних систем. Я для прикладу Вам писав ПЗІП, який підключений по схемі СТ 2, для рівня блискавкозахисту 3-4 а саме ПЗІП FLP-12,5 V/3+1. По наведеній табличці можна прослідкувати. Про ПЗІП та їх вибір можете почитати ось на цьому ресурсі, єдине тут інформація більше для людей, які вже мали справи з блискавкозахистом та електромонтажем. yvt.com.ua/uk/perenaprugi-v-elektrichnikh-merezhakh-zakhist-vid-perenaprug.html Ось частина відео з однієї доповіді де йде мова про імпульсну стійкість обладнання yvt.com.ua/uk/stiykist-pristoiv-do-grozovikh-perenaprug-video.html, й цікаве відео з прямим ударом блискавки та шкодою, яку вона заподіяла yvt.com.ua/uk/udar-bliskavki-v-obekt-realne-video-naslidki-ta-rekomendatsii-po-zakhistu.html
-
ABB замовляє ПЗІП в інших виробників. Якщо у Вас приватний будинок, 3-и фази, система ТТ й немає блискавкозахисту підійде для першої ступені захисту ПЗІП FLP-7-V/3+1 - 4100 грн в роздріб. З зовнішнім блискавкозахистом ПЗІП FLP-12,5 V/3+1 - 5370 грн в роздріб. Й це один із кращих європейських виробників "Saltek". Була б у Вас система TNC-S з точкою розділення в Вашому ввідному щиті, це вартувало б на 30% дешевше. ПЗІП FLP-12,5 V/3+1 має захисний рівень 1,2 кВ. До речі, імпульсна стійкість устаткування: - РЩ, стаціонарної проводки, розеток, вимикачів - 4 кВ; - пристроїв, що підключаються до розеток без електронних схем управління - 2,5 кВ; -пристроїв з електронними схемами управління 1,5 кВ.
-
Оптимум для захисту будівлі без зовнішнього блискавкозахисту з повітряною лінією живлення. Підходить для більшої частини України. В місцях з великою інтенсивністю гроз, потрібно ставити більш потужні. Добавлено через 8 минут Потрібно дивитись на ціни прямих виробників ПЗІП. Більшість іменитих виробників замовляють дану продукцію для підтримки повного асортименту, звідси й велика ціна.
-
Тільки для захисту обладнання в щитку, для захисту обладнання в будинку користі майже немає. Звідки така вартість? За татку вартість можна забезпечити майже повний захист невеликого котеджу (сила+слаботочка).
-
По порядку. В кожного розрядника є захисна відстань. Розрядник встановлений в щиті на вулиці захистить тільки обладнання в щиті. "Не работает ЖК телевизор" якщо стоїть SAT тюнер і він цілий - імпульс зайшов через живлення. Якщо є ефірна антена під'єднана напряму в ТВ, можливо через антену. "привод откатных ворот" - затікання по металевим конструкціям. "датчики охранной сигнализации" - захистити нереально (дорого), потрібно захистити хоча б сам модуль охранки. Захист по двох сторонам - по датчикам та живленню. Більш за все удар поряд з спорудою, можливо, якщо металевий забор (рама) може бути в нього. Далі два шляхи проникнення імпульсу, через контур заземлення та індукований зв'язок. Як би влучила блискавка в споруду, Ви це побачили. Яке рішення? Виділяєте обладнання життя забезпечення споруди, охранку, відеоспостереження, та найдорожче устаткування. Й проводимо його захист. Все обладнання захистити неможливо (перепрошую, можливо але дуже дорого).
-
Справедливо для правильної геометричної фігури. Для протяжних це циліндр, для точкових напівсфера. Це оптимальна геометрія, при якій досягається максимальної щільності стікання струму з заземлювача. Всі інших геометричні форми, перераховуються до цих геометричних фігур (циліндр, напівсфера). Наприклад, якщо у нас електрод буде мати хрестовий профіль розміром 40*40 мм, то за розрахунок приймається стержень приблизно в діаметрі 38-40 мм. Якщо ми будемо збільшувати кількість ребер, площа контакту з землею буде зростати, але на опір це не вплине. Все рівно в еквіваленті це тих самих 38-40 мм в діаметрі для циліндру.
-
Кутник не кращий варіант з точки зору корозії. Краще використовувати кругляк, довше проживе. В зв'язку з підвищеною корозією, кутники виключені з усіх діючих нормативних документів по заземленню. Зі старої доброї книги: "Для планировании капитальных ремонтов нетрудно рассчитать примерный срок службы заземлителей, пользуясь результатами наблюдений за ними в конкретных условиях либо пользуясь ориентировочными средними данными. Так, в обычных условиях, например на промышленных подстанциях, коррозии незащищенной стали заземлителей составляет в земле в среднем примерно 2,5 мм за 10 лет. Следовательно, полосовая сталь толщиной 5 мм, ржавеющая с обеих сторон, за 10 лет полностью выйдет из строи, а за 5 лет потеряет половину своей толщины и массы. При толщине полосовой стали 4 мм такие потери произойдет за 4 года, при толщине 6 мм за 6 лет и т. д. Так же будут ржаветь и полки угловой стали и стенки труб. Если грунт переувлажнен и в нем имеется много солей и кислот, если протекают блуждающие токи, то коррозии будет сильнее и готовиться к замене электродов нужно раньше. Стержневые электроды, даже более легкие и экономичные, чем полосовые и уголковые, лучше противостоят коррозии, так как у круглой стали наименьший периметр, по которому происходит процесс коррозии. Диаметр у них уменьшается от коррозии медленнее, чем потеря массы."
-
Це класика прямої дії блискавки на об'єкт. Була б виконання електрична проводка в споруді, наслідки були б більш жахливими. Є також пару фото за кінець весни початок літа. В одному випадку, як в Вашому будинок недобудований, ушкоджень зазнав тільки цегляний димохід. В другому випадку церква, з електричними дротами, без зовнішнього блискавкозахисту. Струм блискавки знайшов шлях по цим електричним дротам. Більшість дротів вирвало з стіни, електрощитова вся на заміну. На початку року натрапили на відео з реальним ударом в дерево, на основі якого ми розписали про всі наслідки від дії блискавки. До речі, збираємо статистику та фото наслідків влучання блискавки в споруду (не безкоштовно), які в найближчий час будуть розміщуватись в загальному доступі.
-
Бачив відео як китайці перевіряли варіанти стійкості запобіжників та автоматичних вимикачів на імпульс перенапруги (8/20 мкс). При невеликих імпульсах він вимикався, при великих руйнувався. Але на 100 %, не буду говорити, що саме це призвело до спрацювання АВ. Можливо десь на короткий час перекрилась ізоляція на клемах АВ, або на клемах лічильника від імпульсу перенапруги й відпрацював АВ. При цьому особливо ніяких великих слідів може не залишиться. Був би імпульс потужніше - були б руйнування, і діагноз був би поставлений. В мене простіше, стоїть ПЗІП та лічильник імпульсів спрацювань. Можу відслідковувати.
-
Як рішення для Вашого випадку буде схема наведена нижче. Для тонкого захисту критичним є встановлення запобіжника в дану лінію струмового захисту з уставкою не більше 16 А. Коли будете встановлювати систему управління "розумний дім" необхідно буде встановити перед ним тонкий захист. Якщо це буде в одному щиті, необхідно буде передбачити погоджувальну індуктивність між двома ПЗІП. Особливих складностей в виборі ПЗІП не має. Єдина складність - кожен електричний проект індивідуальний, відповідно необхідно під кожен проект виконувати свій індивідуальний захист від імпульсних перенапруг. Важливо. Як тільки у Вас на верхніх частинах споруди з'являється комунікація, що має гальванічний зв'язок з РЕ шиною (заземлена), цей варіант можна прирівняти до споруди з блискавкозахистом. SPD_V1.pdf