І наостанок. Відповіді на купу запитань та закидів в мій бік.
1. Анонімна думка. Ні, я жива людина. Дехто з форумчан знайомий зі мною, дехто був в мене і коли будували будинок; і потім, коли вже все було збудовано і сад посаджений.
2. Освіта, бо бачу, що "папірці" наче фетиш. Спочатку про свою. На двох з чоловіком два дипломи КИСИ ( бо на той час це був КИСИ, а не будівельний універ) + ще диплом будівельного технікуму у чоловіка. До цього додаю те, що чоловік працював конструктором в проектному бюро, що займалось великими промисловими об'єктами і здійснював технічний нагляд за будівництвом тих об'єктів. В мене немалий досвід кошторисника (сметчика) ще в ті часи, коли не існувало програм для цього. Тож СНиП та знання технології процесів від фундаменту до лампочки на стелі повинна була знати. І те, що комусь здається зверхністю та ще багато чим, є лише впевненістю в тому, про що кажу. Бо маю підстави для цього - реальний досвід та багато часу, що присвячується "розширенню власних горизонтів".
Далі просто цитата з ФБ:
"Grechukh_architect
18 квітня 2023 р. ·
Я архітектор Олег Гречух. У 2008 році почав будувати свій будинок площею 120 м2 за власним проектом. Поради шукав на будівельному форумі "Строим дом", адже освіти архітектора недостатньо, щоб розібратися в тонкощах реального будівництва в Україні."
Якийсь парадокс- на форумі сертифікат, ліцензія та попрання гідності якоюсь "я сама краще знаю", а на ФБ, в дописі від 2023 року- визнає, що його освіти недостатньо.
Звісно, що цікаво, де так навчають, що авторитетним джерелом професійних знань дипломованого архітектора став форум забудовників, які, в своїй більшості, не мають профільної освіти. Навчальний заклад знайшла, але коментувати з того приводу нічого не збираюсь. Все сказано цитатою з ФБ.
Чомусь згадала. Коли були в пошуку розуміння, який хочемо будинок, то був момент, коли дивились в бік скляного фахверку. І мали змогу поспілкуватися з Миколою Мазуренко. Це ім'я і є сертифікатом професійності. Пройшло багато років, а приємний посмак від спілкування з цим архітектором пам'ятаю і досі. Будинки по його проектам радують своїх власників по всій Україні. Такі люди є і на нашому форумі, але скажуть про це, якщо самі захочуть. І головне, що ні він нічого не казав про свої сертифікат чи ліцензію, ні ми не запитували його про це, бо це не було потрібно
3. Гідність, честь та все таке.
Зазвичай, я, як і будь яка притаманна людина, відокремлює, свої особисті якості від якостей професійних.
Тож, сходинки це про професійність, а користування своїм службовим становищем в особистих цілях, це вже про особистість. Поясню. Коли мені задають купу питань і ховають допис з моїми відповідями- це про особистість.
Те, що сталось в темі, це наслідки того, що зветься "мізогінія".
Повернулась, бо забула про основне. Будинки, бо їх два- гостьовий та основний, будувались фірмами, що мають оті всі "папірці". Зазвичай, з архітекторами є такі варіанти: замовник має свого архітектора; фірма має в штаті архітектора; фірма не має в штаті свого архітектора, але співпрацює з ним. Архітектор був обов'язково, бо того ще вимагала і технологія самого будинку. І взагалі, просто був. Крапка.