Перейти до публікації
Пошук в
  • Додатково...
Шукати результати, які містять...
Шукати результати в...

Приточно-витяжна вентиляція з рекуператором

TaurosRMK

Рекомендовані повідомлення

До речі, якщо з сіллю має бути ~75.3% вологість при +24С, а сенсор показує ~83.5-83.7%, виходить різниця ~8.3%. І якщо подивитися на фото, там де датчики знаходилися в кімнаті, то по датчиках Xiaomi було 45%, а SHT30 показував ~53%, що якраз практично та сама різниця що зараз показує експеримент. Можна сказати що датчики Xiaomi досить точно показують дані. І тут напрошується швидкий тест, взяти датчик Xiaomi за референс і зробити заміри вологості SHT30 в декількох точках, щоб мати приблизну картину. Думаю такого калібрування для моїх цілей цілком вистачить. Хм... 🤔

Помістив датчик Xiaomi в банку, хай ночує там, подивлюся на ранок 😄

На скільки мені вдалося розгледіти, там наче сенсор Sensirion SH4x, завтра попробую сфотогравуфати при нормальному освітленні.

Змінено користувачем TaurosRMK
Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

2 години тому, TaurosRMK сказав:

Але питання все рівно не зрозуміле, що далі робити, от буде показник при реальних 75% і 7%, просто в коді esphome записати залежність реальних і фактичних показників, і на тому все, чи ще якісь додаткові прибори потрібні?

По двом точкам розраховується лінія калібрування. І через формулу або вбудовану функцію в еспхоум коригуєте отримані значення. Калібрування може виявитись і нелінійним, але про це ви зможете дізнатись тільки якщо зробити більше точок ніж дві....

3 години тому, TaurosRMK сказав:

Тільки не зрозуміло чи потрібно обидва пунки виконати по черзі, чи якийсь з двох, підозрюю що все ж таки обидва.

Спочатку випікання, потім насичення. Тобто обидва.

3 години тому, TaurosRMK сказав:

І що в результаті буде, сенсор скине поточні показники до заводських, чи потрібно це якось "зашити" в сенсор? Поки не розумію цього

На чутливому елементі випалюються забруднення, які до цього могли вносити спотворення. Але сенсор після такої процедури всеодно потрібно калібрувати. 

4 години тому, TaurosRMK сказав:

Наче варіант з "сольовою" банкою підходить під другий пункт, температура близько +23.5С і вологість мала б бути десь 75.4%, хоча може тут потрібно реально більше, а не всього на 0.4-0.5%.

Достатньо звичайної води, яка створить насичення близьке до 100%.

4 години тому, TaurosRMK сказав:

Тут потрібно включати якийсь нагрівач який буде підтримувати температуру +80-85С і шукати місце де низька вологість, наче висока температура має висушити повітря кругом нагрівача.

Пора***те через абсолютну вологість, яка буде відносна вологість у духовці при 65~85С. Умови якраз будут такі які рекомендує даташит.

4 години тому, TaurosRMK сказав:

який виявився більш точним, 71.1% на даний час, 4%

Це на високій точці, на низах все може бути навпаки.

  • Лайк 1
Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

4 години тому, TaurosRMK сказав:

Можна сказати що датчики Xiaomi досить точно показують дані.

Ось наприклад кількох сенсорів з мого експерименту. Мої Сяомішні на низах брешуть досить сильно. Це не значить що у вас має бути так само. Це скоріше демонструє що всі ці сенсори лотерея, і без перевірки неможливо сказати хто з них ближче до правди.

image.png.13471acb3410453790e933f7b005ca58.png

 

 

  • Лайк 1
Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

8 годин тому, Dmode сказав:

Ось наприклад кількох сенсорів з мого експерименту. Мої Сяомішні на низах брешуть досить сильно. Це не значить що у вас має бути так само. Це скоріше демонструє що всі ці сенсори лотерея, і без перевірки неможливо сказати хто з них ближче до правди.

А хіба при різній вологості (на низькій і високій) похибка може бути різною? Я думав вона на всьому діапазоні буде однакова. Можливий такий варіант, якщо при високій вологості похибка +10%, то при низькій може бути -10%, і десь по середині буде співпадати? Хоча по скріншоту видно що одні сенсори при високій вологості показують точні покази, а інші при низькій. Весело це все.

А тим часом датчик Xiaomi простояв в банці 11 годин, вологість вирівнялася на позначці 75% (десятих не показує) і температура +23.5C, а SHT30 показує 84% і +23.6С, похибка +9% по вологості.

На скріншоті які це сенсори, ті що чотири внизу списку? Білі це такі з екраном як в мене на фото вище? Якщо так, то виглядає що вони досить точні.

Змінено користувачем TaurosRMK
Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

31 хвилину тому, TaurosRMK сказав:

Я думав вона на всьому діапазоні буде однакова.

Наївно, для чого б тоді робились тести на різних точках....

31 хвилину тому, TaurosRMK сказав:

Можливий такий варіант, якщо при високій вологості похибка +10%, то при низькій може бути -10%, і десь по середині буде співпадати?

Як кажуть навіть зупинений годинник два рази на добу показує правильний час... Тобто любі варіанти можливі. Але маючи тільки дві точки, можна зробити лише лінійне коригування. Якщо ж показники відрізняются нелінійно, то співпадіння десь посередині може і не бути. Щоб розуміти це роблять більше точок ніж дві.

 

31 хвилину тому, TaurosRMK сказав:

Якщо так, то виглядає що вони досить точні.

З мого зоопарку лише один з BME можна назвати досить точним, чого не скажеш про другий... Дешеві китайці теж показали не погані результати.

 

31 хвилину тому, TaurosRMK сказав:

які це сенсори, ті що чотири внизу списку?

  • чорний виносний: дешевий китаєць
Прихований текст

image.thumb.png.209f50491ef2d0b06a53cdd2ad4c780b.png

  • білі 2шт: дешеві китаці
Прихований текст

image.png.88e578ef88ddaa5a787e5dd6c76a53aa.png

  • сяомішні 2шт такі
Прихований текст

image.png.8fb7198a1c2bb6eb9cfb8419ef355543.png

 

Змінено користувачем Dmode
  • Лайк 1
Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

48 хвилин тому, Dmode сказав:

З мого зоопарку лише один з BME можна назвати досить точним, чого не скажеш про другий... Дешеві китайці теж показали не погані результати.

Бачу ви записували похибку саму у відсотковому значенні показників, а виробники вказують у %RH. Тобто у випадку того ж BME похибка всього 0.2% і 1.3%, і у сяомішних на низах 16-18% виглядає страшно, а фактично похибка 6-7% всього.

Після калібрування сенсори показують однакові показники в одному середовищі? BME для вентиляції використовуєте? Я от думаю що все ж таки не роблю якусь супер розумну вентиляцію, де показники температури/вологості мають бути точними на 100%, навіть якщо буде похибка 2-3%, то нічого страшного не станеться, підійде і такий варіант. Спочатку взагалі не думав про датчик вологості, але вже взяв, то хай буде, кріплення під датчик зроблю, а коли відкалібрую тоді і поставлю на своє місце.

1 година тому, Dmode сказав:

Як кажуть навіть зупинений годинник два рази на добу показує правильний час... Тобто любі варіанти можливі. Але маючи тільки дві точки, можна зробити лише лінійне коригування. Якщо ж показники відрізняются нелінійно, то співпадіння десь посередині може і не бути. Щоб розуміти це роблять більше точок ніж дві.

Це коли є багато вільного часу і немає чим зайнятися, тоді можна займатися експериментами і відкалібрувати досить точно. Зараз трохи не до того, тому поки що відкладу ці датчики в сторону. Пріоритетніше вентиляцію переробити, якраз погода гарна щоб на горищі працювати. Це по корпусу пару деталей, а саме датчики закріпити в середині, і можна переходити до підготовки місця під корпус.

  • Лайк 1
Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

1 година тому, TaurosRMK сказав:

сяомішних на низах 16-18% виглядає страшно, а фактично похибка 6-7% всього.

В яких одиницях обчислювати похибку це вже як кому більше підходить. Головне, що калібруванням її можна звести до мінімуму. А різниця між 33%rh і 40%rh виглядає однаково страшно, незалежно як вона обчислюється. Бо якщо привязувати до вологості алгоритм захисту від обмерзання, то бажано щоб сенсор видавав більш точні значення на низах.  

1 година тому, TaurosRMK сказав:

Після калібрування сенсори показують однакові показники в одному середовищі?

Не калібрував ще, поки лінь перемагає. Може колись потім візьму ще іншої солі, зроблю більше точок. Чисто з цікавості. І тоді відкалібрую.

Мій захист від обмерзання поки не привязаний до вологості. Поки вистачає розуміння, наскільки ті всі показники вологості можуть бути далекими від реальності. 

  • Лайк 1
Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

14 хвилин тому, Dmode сказав:

Бо якщо привязувати до вологості алгоритм захисту від обмерзання, то бажано щоб сенсор видавав більш точні значення на низах.

Тут навіть можна підправити калібрування сенсору під час роботи вентиляції, якщо орієнтуватися на калькулятор Zern, там розраховуються значення температури і вологості. Маючи з кожної сторони теплообмінника датчик температури, брати значення вологості вулиці і можна вирахувати точніть показів сенсора у витяжному каналі.

Але це знову той випадок, коли є багато часу на розрахунки 😄

 

Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

4 хвилини тому, TaurosRMK сказав:

Тут навіть можна підправити калібрування сенсору під час роботи вентиляції, якщо орієнтуватися на калькулятор Zern, там розраховуються значення температури і вологості. Маючи з кожної сторони теплообмінника датчик температури, брати значення вологості вулиці і можна вирахувати точніть показів сенсора у витяжному каналі.

Та ні, еталонного середовища це не замінить. Невідомо наскільки точними є розрахунки Зерн щоб пробувати на них спиратись. Взагалі їх калькулятор досить примітивний. Не враховує точку обмерзання, різницю в балансі. А ці фактори будуть суттєво впливати на вихідну вологість.

  • Лайк 1
Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

Тут в описі сенсорів написано що є автокалібрування. Не зрозуміло чи це копіпаст опису інших сенсорів, чи все ж таки є автокалібрування. Якщо воно є, то цікаво як працює і що для цього потрібно зробити. Наче в сенсорів СО2 є автокалібрування, але справи з ними немав, тому не знаю який там принцип.

Інформацію поки ніякої не знайшов.

Прихований текст

image.thumb.png.380c1b5d9b5c16a5e45bce773641ab10.png

image.thumb.png.82effd63fef31224e098eacd282d6cd0.png

В даташиті згадується таке, що показники можуть поплисти при екстримальних умовах, але потім можуть відновитися.

image.png.8759971ace798c7e770d36104ee32e81.png

Змінено користувачем TaurosRMK
Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

16 годин тому, TaurosRMK сказав:

Наче в сенсорів СО2 є автокалібрування, але справи з ними немав, тому не знаю який там принцип.

Принцип тупий. Базова лінія, від якої починається відлік (400ppm), зміщується в сторону найчижчого рівня, в якому перебував сенсор за якись певний час. Тобто якщо раз на якийсь час сенсор не попадає в середовище з рівнем 400ppm, то при включеному автокалібрування з часом показники будуть покахувати оптимістичну фігню.

16 годин тому, TaurosRMK сказав:

Тут в описі сенсорів написано що є автокалібрування

Цей опис на совісті продавців. В документах від Сенсіріон йдеться не про автокалібрування, а про тимчасове зміщення та повільне повернення до нормального стану, після того, як чутливий елемент просохне після тривалого перебування у середовищі з високою вологістю. Щоб це повернення пришвидшити у вас є функція підігріву.

 

В Сенсіріон є цікавий документ, в якому описується як тестувати сенсор у порівнянні до референсного сенсора. Як референсний рекомендують використовувати SHT85. Видно він в них найбільш точний. Він дійсно по даних випробувань приведених вище мав найменьші відхилення але ціна його понад 30 баксів.

 

Змінено користувачем Dmode
  • Лайк 2
Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

1 година тому, Dmode сказав:

В Сенсіріон є цікавий документ в якому описується як тестувати сенсор у порівнянні до референсного сенсора. Як референсний рекомендують використовувати SHT85. Видно він в них найбільш точний. Він дійсно по даних випробувань приведених вище мав найменьші відхилення але ціна його понад 30 баксів.

Вчора на одному сайті побачив опис сенсорів, написано що виробник розділяє сенсори в лінійці на рівні типу базовий, середній, високоефективний. В них кожної серії є декілька моделей, мабудь це один і той же сенсор, тільки які самі кращі попадають в перший сорт, інші в нижчий сорт і тд... і моделі SHTх0 це фактично з самими поганими показниками, але допустимими як для сенсорів. Але по характеристиках там різниці не сильно великі, в них похибки не дуже відрізняються між сенсорами. А от SHT8х в них тільки 85 і 81, можливо допилили сенсори, що немає поганих варіантів в цій лінійці.

І чому ця інформація попадається коли сенсор вже на руках ))) Треба було брати SHTх5. Але вже хай буде, замовив дві солі, протестую ще з ними і відкалібрую. Буде 3 точки, подивлюся яка похибка на низькій вологості і далі буде видно що з тим сенсором робити, викинути чи відкалібрувати і користуватися.

Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

Ну що, "маринуються" сенсори в Magnesium Chloride вже 4.5 години, картина якась така. Може мало часу щоб робити якісь висновки, але ситуація приблизно як і з кухонною сіллю. SHT30 бреше в більшу сторону, при чому аж на 16.2% 🤨 Якийсь треш з цим сенсором, нереальна похибка. HTU21 дуже близький до істини, датчики Xiaomi також близькі, хоча вони довго реагують на зміни, тому що сенсор в закритому корпусі, тільки маленькі дірочки для проходження повітря. У варіанті з кухонною сіллю також довго набирали вологу, на відміну від сенсорів SHT30 і HTU21, які відкриті і швидко реагують.

Отже попередній висновок можна зробити такий, SHT30 бреше безбожно, HTU21 і Xiaomi близькі до істини. Подивлюся ще трохи, може навіть до ранку залишу, потім обновлю дані.

Все ж таки думаю що мені "пощастило" з цим сенсором SHT30. Але якщо калібрування виправить ситуацію, то можна користуватися. Поки виглядає на то, що при 90-100% вологості похибка дуже мала, а при малій вологості похибка велика.

-----

Станом на 22:30 (8.5 години) показання SHT30 і HTU21 виросли на 0.4-0.5%, показання датчиків Xiaomi наче падають, один показує 39%, інші поки без змін, але думаю будуть знижуватися.

Цікаво що показання датчиків Xiaomi практично на однмоу рівні, що зараз в солі на 33%, що при кімнатній вологості, показники відрізняються в межах 1-2%, тобто сенсори там якісь відбірні і протестовані/калібровані (напевно), а не рандом.

-----

Upd. Майже доба пройшла, з моменту 8 годин особливо нічого не змінилося, зовсім трохи впали показання датчиків Xiaomi, SHT30 і HTU21 без змін. Сенсу тримати ще більше часу не бачу, не думаю що щось кардинально зміниться, може ще показання декотрих датчиків Xiaomi на 1% впадуть, більше змін напевно не буде. Цікава картина, особливо з SHT30, близько 16,5% різниці в більшу сторону це сильно 🤔 Прогнозую що при 7.5% (NaON) SHT30 буде показувати десь 27-32% 😁

image.png.43d29137e9e9ecd84e5f33e0350fd634.png

Змінено користувачем TaurosRMK
  • Лайк 2
Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

Upd-2. Сьогодні замінив MgCl₂ на NaOH, пройшло 5.5 годин, показання в таблиці. Судячи по попередньому тесту достатньо 8-10 годин, після цього показання не міняються. Тим більше для SHT30 і HTU21 достатньо 5-6 годин, 8-10 годин це більше для датчиків Xiaomi, які в корпусі, але там зміни будуть в межах 1-2%, не більше. Поки залишу ще на 2-3 години. Картина без сюрпризів, очікувано SHT30 бреше в більшу сторону, я майже вгадав коли писав що буде 27-32%, HTU21 трохи занижує показання, датчики Xiaomi знову тримаються майже на одному рівні, але показання вище референсного.

Коли додавав воду у NaOH, то розчин дуже сильно нагрівався, температура по датчиках була під +40С і розчин можна було мішати ложкою. З часом температура впала майже до кімнатної і з вигляду ця суміш засохла. Не знаю, так має бути чи ні, вода яку додавав висохла чи що, чи просто впиталася в кристали.

image.png.360aba4f9b6919f3aee69befea603984.png

Напевно зроблю ще раз контрольний замір з кухонною сіллю, заодні і всі датчики Xiaomi перевірю, хоча думаю вони будуть показувати близькі до референтного значення.

Хотів би ще подивитися при високій вологості, без солей це можна зробити? Хоча може це особливо не спасе, тому що використання датчиків все рівно буде в діапазоні 30-60%, так що якась похибка при 60%+ вологості не критична.

Три точки замірів буде достатньо. Надіюся ці тести з солями я робив правильно і зробивши калібрування я буду мати більш-менш реальні показання при нормальних умовах, тобто при кімнатній вологості.

Змінено користувачем TaurosRMK
  • Лайк 1
Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

33 хвилини тому, TaurosRMK сказав:

NaOH

глянув залежність від температури, референсне значення трохи інше має бути ніж в вашій таблиці для вашої температури.

Прихований текст

image.png.9f78c067391bc384f4bd46f1124621f7.png

 

33 хвилини тому, TaurosRMK сказав:

це більше для датчиків Xiaomi, які в корпусі

Так, і пластик може бути гігроскопічний, тобто йому треба час щоб віддати вологу.

33 хвилини тому, TaurosRMK сказав:

Хотів би ще подивитися при високій вологості, без солей це можна зробити?

Дистильована вода мала би дати насичення близьке до 100%, але потрібна температурна стабільність.

33 хвилини тому, TaurosRMK сказав:

Не знаю, так має бути чи ні, вода яку додавав висохла чи що, чи просто впиталася в кристали.

Судячи з перекладу стандарту вище, поверх кристалів має бути трохи вільної води. Якщо воно зверху все тверде то це вже не є насичений розчин, і варто трохи додати зверху води.

Змінено користувачем Dmode
Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

2 хвилини тому, Dmode сказав:

глянув залежність від температури, референсне значення трохи інше має бути ніж в ваші таблиці для вашої температури.

Я якраз тоже натрапив на картинку, 8.24% при 25С. Датчики фіксують в середньому 24С, тому хай буде 8.3%.

5 хвилин тому, Dmode сказав:

Судячи з перекладу стандарту вище, поверх кристалів має бути трохи вільної води. Якщо воно зверху все тверде то це вже не є насичений розчин, і варто трохи додати зверху води.

А як добавити води, це ж перерве тестування і потрібно знову чекати декілька годин? Коли робив суміш, то вода була, думав навіть забагато, але зараз наче суміш засохла, щось типу як в цукор накапати води і він злипнеться, тобто утвориться грудка.

До речі, показання декотрих датчиків Xiaomi знизилися на 1% (десяті не показує, тобто фактично там може бути 0.1-0.2%), і SHT30 / HTU21 також на 0.1% знизилися. Але то вже не дуже великі зміни.

Маю ще Silica Gel в пакетиках, які у взуття кладуть (колись замовив на алі), якщо вірити цій картинці, то він має давати аж 3%. Є всього 25 пакетиків, може мало для всіх сенсорів, але хоча б для SHT30 і HTU21 в маленьку баночку має вистачити. Тільки тут напевно воду не потрібно додавати, а наоборот Silica Gel має впитати вологу з повітря, вірно? Для цікавості можна попробувати, залишити на ніч, може бути як ще одна контрольна точка, хоча значення дуже близькі до NaOH.

Прихований текст

image.png.0d627c69e78d4e5d6143672b1a21b378.png

 

  • Лайк 1
Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

Тільки що, TaurosRMK сказав:

А як добавити води, це ж перерве тестування і потрібно знову чекати декілька годин?

Так.

Тільки що, TaurosRMK сказав:

Коли робив суміш, то вода була, думав навіть забагато, але зараз наче суміш засохла

Від початкової температури його розчинилось більше ніж може утриматись в рідкому стані при кінцевій температурі.  

2 хвилини тому, TaurosRMK сказав:

якщо вірити цій картинці, то він має давати аж 3%

Не звертав би на ці цифри увагу, бо на таких пакетах все що завгодно можуть написати.

1 хвилину тому, TaurosRMK сказав:

Тільки тут напевно воду не потрібно додавати, а наоборот Silica Gel має впитати вологу з повітря, вірно? Для цікавості можна попробувати, залишити на ніч, може бути як ще одна контрольна точка, хоча значення дуже близькі до NaOH.

Точної вологості знати не будете, бо там чистотою речовини ніхто не париться. Але для приколу можете перевірити, і просто порівняти показники сенсорів. Спочатку сілікагель треба просушити в духовці, і тільки потім робити есперимент в ємності без води, накидваши його туди побільше.

Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

4 години тому, Dmode сказав:

Від початкової температури його розчинилось більше ніж може утриматись в рідкому стані при кінцевій температурі. 

Судячи по графіку вже на третій годині вологість вийшла практично на сталу величину, і так по всіх датчиках. Якщо я правильно зрозумів, то додавши воду, вона з часом все рівно висохне, мабудь цей елемент висушує повітря вбираючи вологу в себе, наприклад як той же сіліка гель, тобто додавши води, збільшиться вологість, але потім знову висохне. Хіба що точно вирахувати кількість солі і води, але я ж не лабораторну роботу пишу, тому хай буде як вже є 😁 Думаю немає сенсу повторювати тест ще раз, результат буде приблизно таким же.

image.thumb.png.f90416dc819d878b3bac8060f17c2354.png

4 години тому, Dmode сказав:

Точної вологості знати не будете, бо там чистотою речовини ніхто не париться. Але для приколу можете перевірити, і просто порівняти показники сенсорів. Спочатку сілікагель треба просушити в духовці, і тільки потім робити есперимент в ємності без води, накидваши його туди побільше.

Подивлюся, якщо буде бажання, то може зроблю.

-----

На зараз пройшло 7 годин, показання чуть-чуть зменшилися. Оновлена картина така. Можна залишити до ранку, але думаю там без змін буде, особливо по сенсорах SHT30 і HTU21, а на Xiaomi навіть якщо буде якась похибка в 1%, то не критично.

image.png.dec3ddca6c4a07e549457ee276bf9307.png

З датчиками Xiaomi ще можна жити навіть без калібрування, все рівно вони для побутових потреб, а не для складних технологічних процесів. Хоча трохи прибріхують. Але вже є показання, тому можна зробити коригування.

HTU21 (модуль GY-21) показує не таку велику похибку як SHT30, але трохи занижує реальні показання. По даних можна сказати що десь в діапазоні 30-50% показання близькі до реальних (похибка не більше 2%), а на інших діапазонах похибка збільшується.

А от з SHT30 печально все, 16.8% різниці при низькій вологості, точно така ж різниця при MgCl, а при NaCl вже 8.7%, і напевно при 90-100% різниця прямує до нуля. Наче не може при реальних 95% показувати 105% 😁 Чисто на око виглядає що сенсор в діапазоні 0-50% має похибку +15-17%, а вже дальше похибка зменшується, тобто похибка не лінійна.

Поки так, відкалібрую і на тому буде все, і так щось затягнуло з тими сенсорами, але з іншого боку показання без калібрування були б не вірні, якби там було 2-4% похибки, то півбіди, але в реальності виявилося дуже велика похибка.

Змінено користувачем TaurosRMK
Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

Невелике оновлення результатів.

Від вчорашнього повідомлення, коли було 7-8 годин витримки, залишив ще на ніч і загалом сенсори з сіллю NaOH простояли 22 години, результати декотрих сенсорів чуть-чуть знизилися (оновив табличку). Сьогодні ще поставив датчики Xiaomi з NaCl (пройшло 8 годин) і сенсори SHT30 та HTU21 з дистильованою водою (також 8 годин). Всі датчики Xiaomi вже приблизно через 4 години показували значення близькі до референсних, з того часу не відбулося великих змін, всі вийшли на позначку 75-76%. По сенсорах SHT30 та HTU21 з дистильованою водою не можу сказати що експеримент лабораторний, тому що температура повітря плавала в межах ~0.7С, але тим не менше якісь показання є. SHT30 практично через 30 хвилин вийшов на позначку 100% і на ній залишився, а HTU21 почав набирати з 92% до 95.2% і десь на цій позначці зупинився. Не знаю яка має бути точна вологість з дистильованою водою при певній температурі, але підозрюю що і тут SHT30 трохи бреше, тому що дуже швидко взяв позначку 100%, а HTU21 дійшов тільки до 95%. Не знаю як записати цю точку калібрування, напевно для SHT30 запишу 100%>100% (тобто без похибки), а для HTU21 95%>100%, або ж вибрати якесь середнє для обох, наприклад 97%.

Цікаво що всі п'ять датчиків Xiaomi йдуть практично нога в ногу на всьому діапазоні, хоча трохи брешуть при низькій вологості. Значить сенсори на заводі відбирають, або навіть калібрують, а не беруть рандом. Але відкалібровані напевно мали б показувати більш точні значення.

image.thumb.png.f299cdfa4eb8e3073755727a5aa87479.png

Змінено користувачем TaurosRMK
  • Лайк 2
Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

Залишив на ніч всі сенсори в одному місці при кімнатній вологості, попередньо записав калібрування. Є невелика розбіжність в показаннях, п'ять датчиків Xiaomi показуються з різницею ~2% (фактично може бути менше 2%), SHT30 і HTU21 мають різницію показів ~0.6-0.8%. Тобто між сімома сенсорами різниця показів в діапазоні близько 2-2.5%. Так можливо чи щось не то і мала б бути різниця менша? В принципі це вже значно краще ніж похибка більше 15 %RH. Єдиний нюанс, що відкалібровані значення відображаються в Home Assistant, а на екранах датчиків Xiaomi все рівно чисті дані без калібрування.

Прихований текст

image.png.585dc1bf22dfb60adadc29d31a16d78a.png

image.thumb.png.a90467a42b6787faf23d8ead48d8f322.png

Пройшов ще деякий час і показання сенсорів SHT30 і HTU21 майже вирівнялися, різниця всього 0.2%. Можливо алгоритм підлаштовується, чи що.

Змінено користувачем TaurosRMK
  • Лайк 2
Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

У вас лінійна корекція по кількох точках, що може давати результуючу лінію яка не збігаєть з більшістю точок.

Можливо поліномінальна корекція була би тут кращою в цьому випадку.

І на мою думку останню точку можна видалити, бо її результати на SHT могли би бути вищі за 100% судячи з лінії тренду і швидкості досягнення 100%, але сенсор обрізає все до 100%. Таблиця нижче порівняння лінійної і поліномінальної корекції для трьох точок, і для чотирьох точок. Як на мене в потрібному вам діапазоні поліномінальна по 3 точкам є найближчою до референсу.

Якщо потрібні формули то ось 

  • Прихований текст
    • SHT cal 3p linear: 1,14*x + -21,5
    • SHT cal 4p linear: 1,22*x + -24,6
    • SHT cal 3p polynom2: -12 + 0,718x + 3,83E-03x^2
    • SHT cal 4p polynom2: -10,2 + 0,631x + 4,68E-03x^2
    • HTU cal 3p linear: 0,978*x + 4,75
    • HTU cal 4p linear: 0,997*x + 4,34
    • HTU cal 3p polynom2: 6,79 + 0,723x + 3,4E-03x^2
    • HTU cal 4p polynom2: 6,05 + 0,844x + 1,57E-03x^2

     

image.png.e252ce8806688d12dd5353b8e38857f2.png

Змінено користувачем Dmode
  • Лайк 1
Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

17 хвилин тому, Dmode сказав:

У вас лінійна корекція по кількох точках, що може давати результуючу лінію яка не збігаєть з більшістю точок.

Можливо поліномінальна корекція була би тут кращою в цьому випадку.

І на мою думку останню точку можна видалити, бо її результати на SHT могли би бути вищі за 100% судячи з лінії тренду і швидкості досягнення 100%, але сенсор обрізає все до 100%. Таблиця нижче порівняння лінійної і поліномінальної корекції для трьох точок, і для чотирьох точок. Як на мене в потрібному вам діапазоні поліномінальна по 3 точкам є найближчою до референсу.

Якщо потрібні формули то ось 

  •   Показати вміст
    • SHT cal 3p linear: 1,14*x + -21,5
    • SHT cal 4p linear: 1,22*x + -24,6
    • SHT cal 3p polynom2: -12 + 0,718x + 3,83E-03x^2
    • SHT cal 4p polynom2: -10,2 + 0,631x + 4,68E-03x^2
    • HTU cal 3p linear: 0,978*x + 4,75
    • HTU cal 4p linear: 0,997*x + 4,34
    • HTU cal 3p polynom2: 6,79 + 0,723x + 3,4E-03x^2
    • HTU cal 4p polynom2: 6,05 + 0,844x + 1,57E-03x^2

     

image.png.e252ce8806688d12dd5353b8e38857f2.png

Дякую.

Я в цих функціях не шарю, тому записав "по інструкці" щоб не тратити ще час і розбиратися з цим всім )) В ESPHome можна записати так, але там немає формул, тільки степінь (якщо я правильно зрозумів), і я пробував calibrate_polynomial підставивши свої значення, але там на двох цих сенсорах видавали різні значення, при тому що вони знаходилися поруч. Змінив на calibrate_linear, показання стали майже однакові.

Змінено користувачем TaurosRMK
Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

20 годин тому, TaurosRMK сказав:

Я в цих функціях не шарю

Там нема що шарити. Достатньо в google spreadsheet створити діаграму де по осі х будуть показники сенсора як вони є, а по осі y потрібні показники після калібрування, тобто референсні. Тип діаграми scatter. Далі customise->series->поставити галку на trendline, вибрати тип лінії (linear, polynominal...), у випадаючому списку для label вибрати use equation. I ви автоматично отримуєте формулу залежності каліброваних показників від того що видає сенсор. А також візуально бачите як підлаштовується крива, щоб вибрати найбіль підходящий варіант. Окрім лінійного, та поліномінального доступні і інші методи. Потім цю формулу можна використати в еспхоум, наприклад: 

filters:
  - lambda: return -10.2 + 0.631*x + 0.00468*(x*x);

По суті це би мало бути те саме що і вбудовані в еспхоум функції, але з попередньою візуалізацією, що дає зрозуміти яка трендлінія найбільше підходить.

Прихований текст

image.thumb.png.06a2a200c65b4d7f0051e0c4b53dc8e3.png

 

20 годин тому, TaurosRMK сказав:

Змінив на calibrate_linear, показання стали майже однакові.

Якщо не вказувати явно у лінійному калібруванні method: least_squares, то він будує окремі відрізки від точки до точки як і поліномінальне калібрування, але поліномінальне обєднує їх кривою. Тому без least_squares в референсних точках показники будуть такі як треба. А от між референсними точками можуть відрізнятись. Але у вашому випадку відхилення буде незначне, бо крива близька до прямої.

image.png.c1f9a3f65ac74dce67312ea0eeb137a1.png

19 годин тому, TaurosRMK сказав:

Наче дані співпадають з табличкою, значить все ок? 

Схоже що так.

Тепер цікаво чи покажуть вони близькі значення у звичайних умовах стоячи поряд.

 

Змінено користувачем Dmode
  • Лайк 1
Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

3 години тому, Dmode сказав:

Тепер цікаво чи покажуть вони близькі значення у звичайних умовах стоячи поряд.

Залишив сенсори поруч, стоять 3 години, якось так. Бувають моменти коли показання майже однакові, бувають що один йде в більшу сторону, інший в меншу, але в цілому невелика розбіжнсть присутня. В основному тримається різниця 0.3-0.5%, але періодично буває 0.8-1%.

Прихований текст

image.thumb.png.f2229107d497a927855c280ef8aff6b2.png

Також по датчиках Xiaomi цікаво, записав і їм калібрування, але результати якісь дивні. Судячи по логу MiHome (раз в годину робить запис) бачу дві точки в яких показання однакові, а в Home Assistant на графіку зовсім різні показання. Для прикладу дві точки 03:00 і 11:00 по логу MiHome показують 50%, а калібрування видає ось таке - 43% і 47% 🤨

Прихований текст

image.thumb.png.ac5c6dff933fd3799dc0ea2f2166cbba.png

 

Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

Створіть акаунт або увійдіть у нього для коментування

Ви маєте бути користувачем, щоб залишити коментар

Створити акаунт

Зареєструйтеся для отримання акаунта. Це просто!

Зареєструвати акаунт

Увійти

Вже зареєстровані? Увійдіть тут.

Увійти зараз
×
×
  • Створити...