Перейти до публікації
Пошук в
  • Додатково...
Шукати результати, які містять...
Шукати результати в...

Нагрів ТЕНами від сонячних панелей без інвертора

newbee2020

Рекомендовані повідомлення

бачив декілька реалізацій на ютубі, начебто працює, навіть при зниженій  напрузі. тен 220в робить на постійному струмі норм. плюси мінуси практика? цікавить також, що по безпеці користування,чи є нюанси не очевидні?

 

Змінено користувачем newbee2020
Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

Плюсів маса - просто дешево, швидко, нема проблем з надлишками (хіба спецреле потрібно для постійного струму). Мінус один - при заниженій напрузі зйом потужності ніякий. 

Якщо це як додаткове джерело ГВС для економії - питань нема. Як основне - то ой.

  • Лайк 2
  • Дякую 1
Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

1 годину тому, newbee2020 сказав:

плюси мінуси практика?

Дуже низький коефіцієнт утилізації сонячних панелей десь 20% від того, що може дати інвертор з MPPT.  Ну і вас не буде сонячної енергії на інші потреби, коли не потрібно гріти воду.

1 годину тому, newbee2020 сказав:

цікавить також, що по безпеці користування,чи є нюанси не очевидні?

Термостат мусить на базі твердотільного реле, бо звичайне реле на такій постійній напрузі спалить контакти дуже швидко. Також потрібен аварійний термозапобіжник, але я не знаю чи є такі на постійний струм.

  • Лайк 3
  • Дізлайк 1
Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

В мене було трохи практики. :)

Значить розказую: набираєте панелі так, щоб в лініі було ~250В холостої напруги. (В мене вийшло ~270В - теж без проблем працювало)
Читаєте з панелей/рахуєте, яка буде напруга для найвищого ККД. (В мене десь 220В)
Бажано мати вольтметр, щоб бачити скільки вольт у даний момент на панелях.

Після цього заводите окрему розетку від панелей, від якої майже все буде працювати - на що потужності вистачить. :) В мене працювали: все що з імпульсними блоками живлення (комп'ютер, ноутбук, телевізор (плазма 50'), зарядні до телефонів, інтернет-роутер і т.д.), все що з щітковими двигунами (міксер, болгарка, дриль, газонокосарка і т.д.), все що з спіралями (бойлер, освітлення, електроплитка), лед-лампи.
Тобто, майже все - крім того, в чому є асинхронний двигун (пралка, холодильник, насосна станція), або хитра схема живлення (в мене наприклад не запрацювала мікрохвильовка).

При чому все це можна використовувати тільки під постійним контролем: якщо бачите, що пішли хмари і напруга падає, то щось вимикати, або воно саме вимкнеться від нестачі, при напрузі десь біля 140-150В. Правда, щіткові двигуни не вимикаються, а просто повільнішають. Також не можна вимикати стандартними перемикачами - вони дають дугу, вимикати все потрібно тільки з розетки.

Тобто, така собі непогана схема на випадок, коли немає мережевої напруги і мережевий інвертор не працює. Восени/взимку використовував... що можу сказати: навіть у найхмарніший зимовий день вистачало на роутер і зарядити телефони. А як трохи світліше - то взагалі непогано. :) 

8 часов назад, volomoto сказал:

Дуже низький коефіцієнт утилізації сонячних панелей десь 20% від того, що може дати інвертор з MPPT.

Ну не 20%, але менше ніж МППТ. На скільки - це кожен момент видно по відхиленню напруги від оптимальної. Але в умовах, коли інвертор не працює і використовуєш цю схему - то вже не так важливо. :) 

  • Лайк 4
Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

Мікрохвильовка і не повинна була працювати, там блок живлення магнетрону на звичайному підвищуючому трансформаторі 50 Гц, постійний струм для нього вірна смерть

  • Лайк 1
Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

1 година тому, n0mad сказав:

Ну не 20%, але менше ніж МППТ. На скільки - це кожен момент видно по відхиленню напруги від оптимальної. Але в умовах, коли інвертор не працює і використовуєш цю схему - то вже не так важливо. :)

Якщо постійно біля того сидіти і займатись включенням/виключенням споживачів, то більше. Але якщо підключити тільки до ТЕНа і не лізти туди більше, то десь 20%. Добрі люди вже це тестували і статистику можна знайти.

  • Лайк 1
  • Дізлайк 1
Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

2 часа назад, volomoto сказал:

якщо підключити тільки до ТЕНа і не лізти туди більше, то десь 20%

Можливо, але не довго так буде працювати. Якщо не вимикати руками з розетки, то термореле вигорить через кілька сонячних днів, і пощастить якщо воно вигорить у розімкнутому стані. Якщо прикипить - перетворить бойлер на бомбу. Отже не рекомендую "підключити і не лізти туди більше". :) 

Змінено користувачем n0mad
  • Лайк 2
Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

цікаво, а чому напряму ефективність менша? по ідеї ТЕН має утилізувати всю доступну енергію, якщо напруга просідає, тяне по струму? чи щось я не розумію фізику процесів

Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

11 часов назад, UT7UV сказал:

Мікрохвильовка і не повинна була працювати, там блок живлення магнетрону на звичайному підвищуючому трансформаторі 50 Гц, постійний струм для нього вірна смерть

До речі: а якщо мікрохвильовка інверторна, буде працювати?

Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

14 годин тому, n0mad сказав:

Можливо, але не довго так буде працювати. Якщо не вимикати руками з розетки, то термореле вигорить через кілька сонячних днів, і пощастить якщо воно вигорить у розімкнутому стані. Якщо прикипить - перетворить бойлер на бомбу. Отже не рекомендую "підключити і не лізти туди більше". :) 

Хм, здається я про це написав:

17.04.2023 в 00:28, volomoto сказав:

Термостат мусить на базі твердотільного реле, бо звичайне реле на такій постійній напрузі спалить контакти дуже швидко. Також потрібен аварійний термозапобіжник, але я не знаю чи є такі на постійний струм.

 

  • Лайк 1
Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

4 години тому, newbee2020 сказав:

цікаво, а чому напряму ефективність менша? по ідеї ТЕН має утилізувати всю доступну енергію, якщо напруга просідає, тяне по струму? чи щось я не розумію фізику процесів

Почитайте про IV характеристику панелей і чому придумали MPPT. 

Якщо по задротськи, то панелі і мережа є фундаментально різними джерелами електроенергії: мережа — майже ідеальне джерело напруги, сонячна панель — дуже неідеальне джерело струму. Відповідно те, що проектувалось для одного, не буде ефективно працювати з іншим.

  • Лайк 1
  • Дізлайк 1
Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

12 часов назад, n0mad сказал:

До речі: а якщо мікрохвильовка інверторна, буде працювати?

Так, у мікрохвильовках де немає звичайного трансформатора, а стоїть імпульсний перетворювач (зустрічав, але це рідкість) то без проблем буде працювати від постійного струму

  • Лайк 1
Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

17 годин тому, newbee2020 сказав:

цікаво, а чому напряму ефективність менша? по ідеї ТЕН має утилізувати всю доступну енергію, якщо напруга просідає, тяне по струму? чи щось я не розумію фізику процесів

ФМ, як сказали вище, більше підходить до визначення джерела струму з досить високим внутрішнім опором. Тобто струм буде, а потужність максимальну ми отримаємо якщо знайдемо якісне співвідношення струму і напруги. Що і робить МРРТ.

ТЕН просто посадить сутінкову потужність в нуль.

  • Лайк 1
  • Дізлайк 1
Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

17.04.2023 в 09:18, n0mad сказав:

не можна вимикати стандартними перемикачами - вони дають дугу, вимикати все потрібно тільки з розетки.

А хіба з розетки не буде дуги?

Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

48 хвилин тому, sanyas15 сказав:

А хіба з розетки не буде дуги?

Та якийсь час буде, але потім відстань між контактами стане занадто великою, щоб підтримувати дугу. В кнопки чайника в розімкненому стані відстань між контактами 1-2 мм.

  • Дізлайк 1
Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

58 минут назад, sanyas15 сказал:

А хіба з розетки не буде дуги?

Розетка вигорає не так швидко - там контакти великі. А якщо різко висмикувати, 😉 то майже не горить. Практика швидко вчить. :) 

І не забувайте - це стосується лише потужних приладів. Телефонна зарядка не горить взагалі, як і розетка телевізора. Тільки щось від кіловата і вище.

Змінено користувачем n0mad
  • Лайк 2
Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

В 18.04.2023 в 10:17, UT7UV сказал:

у мікрохвильовках де немає звичайного трансформатора, а стоїть імпульсний перетворювач (зустрічав, але це рідкість) то без проблем буде працювати від постійного струму

а індукційна плита? А то пробувати страшнувато.

Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

45 минут назад, n0mad сказал:

а індукційна плита? А то пробувати страшнувато.

в індукційній плити перетворювач, йому без різниці постійний чи змінний струм.

Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

16 хвилин тому, UT7UV сказав:

в індукційній плити перетворювач, йому без різниці постійний чи змінний струм.

Не без різниці, бо там є резонансний інвертор, який очікує пульсуючу напругу з частотою мережі (після діодного моста). Це й інвертор є за сумісництвом і активним PFC, відповідно не треба робити окремий PFC на велику потужність, що економить гроші і втрати.

Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

В 17.04.2023 в 20:49, newbee2020 сказал:

цікаво, а чому напряму ефективність менша? по ідеї ТЕН має утилізувати всю доступну енергію, якщо напруга просідає, тяне по струму? чи щось я не розумію фізику процесів

Если соберете на ардуине и мосфетах специальный коммутатор тенов, который будет подбирать соприотивление в соответствии с освещенностью панелей, то можно выйти на очень неплохие показатели. К примеру, можно заказать тены с сопротивлениями 3, 6, 9 Ом, и коммутировать их последовательно при помощи мосфетов. Таким образом получится ряд ступеней 3, 6, 9, 12, 15,  18 Ом. Подсоединив датчики тока и напряжения можно выбирать ступень в зависимости от освещенности. Получится самодельный MPPT контроллер. Ваша идея в принципе реализуема и логична, думаю скоро появятся и заводские реализации таких вещей.

  • Лайк 2
Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

8 хвилин тому, apereverzev сказав:

думаю скоро появятся и заводские реализации таких вещей.

Вони вже давно є і називаються сонячними інверторами :) Нема змісту придумувати своє рішення кожну задачу, якщо можна є універсальне рішення.

12 хвилин тому, apereverzev сказав:

Если соберете на ардуине и мосфетах специальный коммутатор тенов, который будет подбирать соприотивление в соответствии с освещенностью панелей, то можно выйти на очень неплохие показатели. К примеру, можно заказать тены с сопротивлениями 3, 6, 9 Ом, и коммутировать их последовательно при помощи мосфетов. Таким образом получится ряд ступеней 3, 6, 9, 12, 15,  18 Ом.

Якщо вже бавитись з ардуїно, то чому не поставити один ТЕН, який буде живитись від buck конвертера, який керується ардуїно, на якому реалізовано MPPT?

  • Дізлайк 1
Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

15 минут назад, volomoto сказал:

Вони вже давно є і називаються сонячними інверторами

Иверторы - это нечто, у чего на выходе переменный ток, а речь идет об использовании солнечной энергии без конвертации в переменный ток и без использования химического аккумулятора.

17 минут назад, volomoto сказал:

Якщо вже бавитись з ардуїно, то чому не поставити один ТЕН, який буде живитись від buck конвертера, який керується ардуїно, на якому реалізовано MPPT?

К сожалению не знаю, что такое buck конвертер, но мне кажется что ключ к эффективному съему энергии именно в подборе мощности нагрузки.

Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

1 час назад, volomoto сказал:

Не без різниці, бо там є резонансний інвертор, який очікує пульсуючу напругу з частотою мережі (після діодного моста). Це й інвертор є за сумісництвом і активним PFC, відповідно не треба робити окремий PFC на велику потужність, що економить гроші і втрати.

Глибоко не вникав у тему, ніколи не ремонтував, бачив просту китайську індукційну плиту в розібраному вигляді - то там дешманський перетворювач стояв, навряд чи з коректором PF. Ну саме головне - немає низькочастотного трансформатора, який згорить від постійного струму. 

  • Лайк 1
Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

Раз вже в планах саморобний МРРТ, то і фотомодулі до нього теж саморобні бажано. Настругати кремнію в горах, на глині замісити, має вийти не гірше китайців.

  • Хаха 1
  • Дізлайк 1
Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

Створіть акаунт або увійдіть у нього для коментування

Ви маєте бути користувачем, щоб залишити коментар

Створити акаунт

Зареєструйтеся для отримання акаунта. Це просто!

Зареєструвати акаунт

Увійти

Вже зареєстровані? Увійдіть тут.

Увійти зараз
×
×
  • Створити...