Перейти до публікації
Пошук в
  • Додатково...
Шукати результати, які містять...
Шукати результати в...

Високі гармонічні спотворення в мережі

volomoto

Рекомендовані повідомлення

Якось було нічого робити і я вирішив тикнути щупом осцилографа в розетку, а там ось така картина:

20000102_093412.png.bf0bc5caae0615f3c9baaa5dc29430e8.png

Якщо зблизити і розтягнути, то воно отак:

20000101_000215.png.c900e9b83f36e3421ad73827c2f09574.png

20000101_000623.png.f5c4c51e464eedccf941cec8c0c911f1.png

Якщо ще розтягнути, то ось так:

20000101_001345.png.36eac0b8c0589423bce652b60d974ef9.png

 

А якщо взяти спектр, то ось так:

20000102_093749.png.83887088a6995452be55c60e7d1a01a4.png

 

Тобто маємо пульсації напргуги частотою десь 15 кГц і амплітудою 25-30 В. Така картина спостерігається на всіх трьох фазах і розумний лічильник показує коефіцієнт гармонік (THD) напргуги 11-12 %:

IMG_0521.thumb.jpeg.3310495455b47d735ed25fb31c9b183c.jpeg

 

В нормативах я знайшов таке:

Цитата

Сумарний коефіцієнт гармонічних спотворень напруги електропостачання, ураховуючи всі гармоніки до 40-ї включно, для мереж низької напруги має бути меншим чи рівним 8 %.

Тобто в моєму випадку явно більше, але в мене 300-а гармоніка, відповідно я не розумію чи її враховують її при аналізі мережі. Та й взагалі я не знаю з якої сторони з цим боротись, бо місцевий ремінь включив окуня типу частота хороша, напруга в нормі — шо ви в нас хочете. Але ці 15 кГц дають електромагнітні наводки і фонять мені на осцилографі, коли я працюю з колами, які повністю ізольовані від мережі, і це трохи харить.

Чи може хтось щось порадити?

Змінено користувачем volomoto
Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

Фільтр повинен майструвати той, хто створює ці перешкоди, але якось формально ініціювати пошук винного.

Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

А Ви впевнені, що експеримент достатньо чистий? 15-20 кГц то розповсюджений діапазон частот роботи блоків живлення, адаптерів, pfc у різних приладах, і т.ін. Для чистоти експерименту потрібно виключити всі фактори, а саме вимкнути та відключити абсолютно всі прилади та споживачі, підключити заземлення із достатнім (перевіреним) опором до екрану щупа, та ще й в точці, до якої відстань неекранованої ділянки щупа не перевищує довжину антени для обстежуваного діапазону. А перед тим заміряти такий же шум на самому заземленні. Виходячи із характеру наведених кривих дуже схоже на відображення наведеного приймання на кабелях вхідних ланцюгів.

  • Лайк 2
Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

14 хвилин тому, Vladdi сказав:

А Ви впевнені, що експеримент достатньо чистий? 15-20 кГц то розповсюджений діапазон частот роботи блоків живлення, адаптерів, pfc у різних приладах, і т.ін. Для чистоти експерименту потрібно виключити всі фактори, а саме вимкнути та відключити абсолютно всі прилади та споживачі, підключити заземлення із достатнім (перевіреним) опором до екрану щупа, та ще й в точці, до якої відстань неекранованої ділянки щупа не перевищує довжину антени для обстежуваного діапазону. А перед тим заміряти такий же шум на самому заземленні. Виходячи із характеру наведених кривих дуже схоже на відображення наведеного приймання на кабелях вхідних ланцюгів.

Я впевнений що експеримент чистий, бо проводив заміри на вході в будинок при відключеному споживанні зі сторони будинку.

На 15 МГц працюють промислові випрямлячі на IGBT, наприклад у зарядних станціях, частотниках для двигунів і тому подібному. Побутові імпульсні блоки працюють переважно на 50-150 кГц. Та навіть якщо б і працювали на 15 кГц, то їхньої потужності всеодно не вистачить, що давати аж 10% пульсацій напруги. Це повинно бути щось на десятки кіловат.

Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

Тільки що, Vladdi сказав:

А на землі/нулі теж такі наведення? ВЛ то є гарна антена, про це треба пам'ятати...

В мене нуль заземлений на вході в будинок, тому між нулем і землею нема нічого крім шуму. Лінія нова, підключення по TN-C-S.

Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

Якщо поруч є велика ФЕС, або якесь підприємство з частотним приводом - шукайте ноги там.

  • Лайк 1
Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

1 хвилину тому, Дед Звукарь сказав:

Якщо поруч є велика ФЕС, або якесь підприємство з частотним приводом - шукайте ноги там.

Та є якісь підприємства, але якщо туди просто піду, то мене пошлють подалі. Спочатку потрібно зафіксувати сам факт поганої якості мережі, а тоді вже можна шукати. От мене цікавить формальна процедура аналізу якості мережі, бо норми пишуть що має бути в мережі, але я не можу знайти як це контролювати.

Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

2 часа назад, volomoto сказал:

Та є якісь підприємства, але якщо туди просто піду, то мене пошлють подалі. Спочатку потрібно зафіксувати сам факт поганої якості мережі, а тоді вже можна шукати. От мене цікавить формальна процедура аналізу якості мережі, бо норми пишуть що має бути в мережі, але я не можу знайти як це контролювати.

Заявка до них, вони привезуть  аналізатор, той повісить тиждень. Потім відпишуться що проблем нема.

  • Лайк 1
Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

Це може бути десь і по високій стороні. І такі так потужність там має валити добра.

Гляньте на вихідних. Або в ніч

Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

З одного боку - цікаво. А з іншого - "коли собаці робити нічого, вона собі дупу лиже. Люди не дотягуються, тому придумують інші способи проводити час" :) 

Зі сторони користувача, чим шкідливі ті завади?

  • Лайк 1
Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

1 година тому, Dalet сказав:

Це може бути десь і по високій стороні. І такі так потужність там має валити добра.

Гляньте на вихідних. Або в ніч

Та може бути і по високій, хз. Вночі є, на вихідних є, амплітуда пульсацій змінюється в діапазоні 5-30 В.

13 хвилин тому, porterlv сказав:

Зі сторони користувача, чим шкідливі ті завади?

Та нічим особливо не шкодять, але я великий прибічник громадського контролю, щоб всякі нехороші люди не думали, що вони можуть будь-що втикнути в мережу і їм за це нічого не буде.

Змінено користувачем volomoto
  • Лайк 3
Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

7 минут назад, volomoto сказал:

може бути і по високій, хз. Вночі є, на вихідних є, амплітуда пульсацій змінюється в діапазоні 5-30 В.

Цікаво. 

Ото б мені було цікаво глянути аналізаторм. Але він до 50ї гармоніки. Хоча загальну картину показав би

Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

5 годин тому, volomoto сказав:

От мене цікавить формальна процедура аналізу якості мережі, бо норми пишуть що має бути в мережі, але я не можу знайти як це контролювати.

Заява в Держенергонагляд, типу: якість електроенергії не відповідає ДСТУ. Вони повинні поставити реєстратор параметрів електромережі, а потім випишуть припис обленерго на усунення недоліків. Це в ідеалі.

  • Лайк 2
Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

2 години тому, porterlv сказав:

Зі сторони користувача, чим шкідливі ті завади?

Двигуни і трансформатори суттєво сильніше гріються. Некоректна робота електроніки. Наводки на звукову та відеотехніку. Паразитні струми в нейтралі.

  • Лайк 1
Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

16 хвилин тому, Дед Звукарь сказав:

Двигуни і трансформатори суттєво сильніше гріються. Некоректна робота електроніки. Наводки на звукову та відеотехніку. Паразитні струми в нейтралі.

Все, крім аудіотехніки, доволі перебільшене, правда в мене зараз нема ніяких колонок і підсилювача, тому не помітив наводок.

А от про паразитні струми в нейтралі не зовсім зрозумів. Можете пояснити детальніше?

  • Лайк 1
Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

1 годину тому, volomoto сказав:

Все, крім аудіотехніки, доволі перебільшене, правда в мене зараз нема ніяких колонок і підсилювача, тому не помітив наводок.

А от про паразитні струми в нейтралі не зовсім зрозумів. Можете пояснити детальніше?

Не перебільшене. Блоки живлення техніки не розраховані на роботу в таких мережах. Візьмемо наприклад Wi-Fi-роутер, блок живлення якого пропустив гармонічну складову в сам прилад- в результаті, наприклад, збивається робота тактового генератора, шо тягне за собою постійні глюки і підвисання.

Паразитні струми: коли гармоніки всіх фаз складаються в нейтралі, і виникає струм, який не корелюється з навантаженням.

Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

11 часов назад, Дед Звукарь сказал:

 Візьмемо наприклад Wi-Fi-роутер, блок живлення якого пропустив гармонічну складову в сам прилад

Навіщо він це зробив?

  • Хаха 4
Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

Може ферритове кільце на вводному кабелі допоможе

Чи сердечник від ТВС взяти, на нього кілька вітків навіть влізе і він розбірний

Змінено користувачем Enot123h
Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

16 часов назад, Дед Звукарь сказал:

блок живлення якого пропустив гармонічну складову в сам прилад

Ви хоч раз дивились осцилоскопом на те "постійне" живлення, що валить на вхід живлення побутового роутера/маршрутизатора/модема і т.ін. з їх адаптерів? Якби все було так погано, то ці пристрої взагалі б не працювали. Якщо таке має місце, перевіряйте конденсатори внутрішніх блоків. Як правило, проблеми в них. До речі, такі ж несправності виникають на старих системних платах комп'ютерів, там заміна конденсаторів - майже штатна процедура.

  • Лайк 2
  • Хаха 1
Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

16 часов назад, Дед Звукарь сказал:

Паразитні струми: коли гармоніки всіх фаз складаються в нейтралі, і виникає струм, який не корелюється з навантаженням.

Цікава думка. Що таке "струм, який не корелюється з навантаженням" в трифазній системі змінного струму? І хто його, біса такого, зазвичай корелює? Краще за все намалювати кругову діаграму трифазної системи з поясненням. Від себе додам, що оскільки ідеальних трифазних систем не буває, в нульовому провіднику геометрична сума струмів теж буде (може) мати якийсь вектор в якомусь (змінному) напрямку, це нормальне явище.

  • Лайк 1
Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

В 19.04.2023 в 12:33, volomoto сказал:

На 15 МГц працюють промислові випрямлячі на IGBT, наприклад у зарядних станціях

Точно 15 мегаГерц ?

Тепер зрозуміло що то за зелені спалахи над Києвом. 😉

  • Лайк 1
  • Хаха 3
Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

В 20.04.2023 в 13:12, Vladdi сказал:

Ви хоч раз дивились осцилоскопом на те "постійне" живлення, що валить на вхід живлення побутового роутера/маршрутизатора/модема і т.ін. з їх адаптерів? Якби все було так погано, то ці пристрої взагалі б не працювали. Якщо таке має місце, перевіряйте конденсатори внутрішніх блоків. Як правило, проблеми в них. До речі, такі ж несправності виникають на старих системних платах комп'ютерів, там заміна конденсаторів - майже штатна процедура.

Ніт. Заміна конденсаторів та чищення контактів в перемикачах та реле для лохів. Починати треба з заміни кабелів. Ви собі не уявляєте як покращується сигнал WiFi якщо між роутером та його блоком живлення поставити кабель з безкисневої міді доларів за 300 для початку 😂

  • Лайк 1
Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

5 годин тому, dneprstab сказав:

Точно 15 мегаГерц ?

Це в мене якийсь автокоректор вклювився :) 15 кГц малось на увазі

Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

Створіть акаунт або увійдіть у нього для коментування

Ви маєте бути користувачем, щоб залишити коментар

Створити акаунт

Зареєструйтеся для отримання акаунта. Це просто!

Зареєструвати акаунт

Увійти

Вже зареєстровані? Увійдіть тут.

Увійти зараз
×
×
  • Створити...